Ne zaman ve kaç gram L-carnitine almalısınız ?

Lcarnitine

Günlük 2 ile 4 gram arası L-carnitine takviyesi almak genel vücut sağlığınız için çok iyidir ve spor ,zayıflama amaçlarına ulaşmanıza da yardımcı olur. L-carnitine kapsül ve likit formda olabilir. Eğer spor öncesi tablet şeklinde L-carnitine alacaksanız en az 45 dakika, likit L-carnitine alacaksanız da en az 15 dakika önce almalısınız.

Eğer L-carnitine’i vücudunuza doğal yollardan almak isterseniz kırmızı et ve süt ürünlerinde bolca L- carnitine bulunmaktadır. Ayrıca fındık, brokoli,brüksel lahanası, muz, kayısı, mısır, yulaf, pirin, tam buğday ekmeği de L-carnitine açısından oldukça zengin besinlerdir.

 

Amacınız ne olursa olsun, kaslanmak, kilo verme, ne olursa olsun başarma şansınızı yükseltecek tek bir besin desteği var. L-carnitine. L-carnitine ile ilgili çalışmalar 1937 yılına kadar gidiyor. Sizin için L-carnitine’in 10 süper etkisini araştırdık

1-Kilo verme

Eğer kilo vermek istiyorsanız ihtiyacınız olan besin desteği kesinlikle l-carnitine. L-carnitine uzun zincirli yağ asitlerini mitokondrilere göndererek enerjiye çevrilmesini sağlar. L-carnitine ‘in aynı zamanda yorgunluğu azalttığı ve iştah kesici olarak görev yaptığı da kanıtlanmış bir gerçek. Eğer diyet yapıyorsanız ve bir yandan da egzersiz yapıyorsanız L-carnitine tam ihtiyacınız olan şey. Hem daha az yemek yiyip zayıflayacaksınız, hem spor yaparken daha dayanıklı olacak ve daha çok kalori yakacaksınız.

Yağ yakıcı olarak sıklıkla kullanılan L-carnitine ‘i birçok eczanede bulmanız mümkün.

 

2-Kaslanma

L-carnitine zor kaslanan kişiler için de harika bir çözüm. L-carnitine kullanarak dayanıklılığınızı arttırabilir ve daha ağır kilolarla çalışabilirsiniz. Egzersiz ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

3-Kemik kütlesini arttırma

Kemik erimesi (osteoporoz) yaşlıların ve menopoz sonrası dönemdeki kadınların en büyük problemlerinden birisidir. Bu problem kemiklerin daha kolay kırılmasına, ağrımasına yol açar. Ama L-carnitine desteği ile kemik erimesini yavaşlatabilir, kemik içindeki mikro dokuların kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

4-Kalbi korur

L-carnitine kalp sağlığınızı korumanıza da yardım eder. Birçok klinik araştırma gösterdi ki normal kalp hastalığı tedavileriyle beraber L-carnitine kullanımı iyileşme süresini hızlandırıyor ve kalbi güçlendiriyor. Bazı çalışmalara göre kalp krizi geçirdikten sonra L-carnitine alımı ikinci bir kalp krizi geçirme riskini düşürüyor.

5-Böbrek tedavisi

Böbrekleriniz kendisi de L-carnitine üretir. Eğer böbrek yetmezliği tanısı koyulduysa malesef vücudunuz bu açığı kapatamaz. Bu sebeple L-carnitine alarak vücudunuzda normalde üretilmesi gereken L-carnitine i dışarıdan alabilirsiniz.

 

6-Kısırlık

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak düşük canlı sperm sayısına sahip erkekler de L-carnitine ‘den faydalanabilir.

 

7-Emziren anneler

Birçok yeni doğum yapan anne kilo vermenin bir yolu olarak bebeklerini emzirir ancak emzirmenin bir yan etkisi de vücuttaki L-carnitine seviyesini düşürmesidir. Hamilelik sonrası vücudunuzda normal miktarda L-carnitine olsa dahi L-carnitine takviyesi yapmak bu oranın azalmasının önüne geçer.

L-carnitine 3

8-Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabetli kişiler de L-carnitine kullanımından fayda sağlayabilirler. L-carnitine kullanımı glukoz oksidasyonunu artırarak glukoz depolanmasını da arttırmış olur.

 

9-Bağışıklık sistemi

L-carnitine aynı zamanda antioksidan olarak da görev yapar sizin vücudunuzdaki zararlı kimyasaların vereceği zararın önüne geçer. Eğer soğuk algınlığı, kırgınlık veya da mevsimsel alerji gibi problemleriniz varsa L-carnitine kullanımı sağlığınız açısından faydalı olabilir.

 

10-Beyin işlevleri

Gingko biloba dışında beyin fonksiyonlarına iyi gelen birşey kullanmak isterseniz tercihiniz kesinlikle L-carnitine olmalı. L-carnitine beyninizi yaşlanmanın etkilerine karşı korurken aynı zamanda stresle başa çıkmanızı da kolaylaştırır.

L-carnitine 4


 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

 • Gizlilik Politikası
 • Bize Ulaşın
 • Beslenme
 • Danışın
 • Egzersiz
 • Motivasyon
 • Sağlık
 • Ünlüler ve Sporcular
 • Videolar
 • Yoga&Pilates
 • Zayıflama
 • 2013
 • 2012